تازه ترین اخبار


  

   مقدمه: ایران کشوری نیست که تسلیم شود. این مذاکره مال آن کشورهایی است که مثل گاو شیرده از آنها می‌دوشند و توهین هم به آنها می‌کنند. این نوع مذاکره برای آن کشورهاست، نه ایران. ایران کشور مسلمین و مؤمنین و عزت است، کشور تسلیم نیست. مردمی که خواستار عزت باشند، در مقابل فشارها تسلیم نخواهند شد.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله بحث‌های خود از نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع)، بخش پایانی خطبه 185 را قرائت کرد و به تفسیر آن پرداخت:

وَ أَنْشَأَ السَّحَابَ الثِّقَالَ فَأَهْطَلَ دِيَمَهَا وَ عَدَّدَ قِسَمَهَا فَبَلَّ الْأَرْضَ بَعْدَ جُفُوفِهَا وَ أَخْرَجَ نَبْتَهَا بَعْدَ جُدُوبِهَا:

و ابر گرانبار را بيافريد و باران پيوسته را از آن ببارانيد، و نصيب هر جا را معين گردانيد، و زمين را، از پس آنكه خشك بود، تر كرد، و پس از آن كه رُستنى نداشت گياه از آن برآورد.

امیرالمومنین (ع)، در این خطبه به مبحث خداشناسی می‌پردازد و به جهان خلقت و آفرینش مورچه و ملخ و ... پرداخته است. در این قسمت آخر هم به ابرها و نقش آنها اشاره می‌کند. ما سه نوع ابر داریم. یک نوع از انها فقط جنبه پوششی دارند و آبی به همراه ندارند. نوعی دیگر آب به همراه دارند اما آب انها اندک است و نوعی هم داریم که انبار آب‌اند. از کلام امیرالمومنین (ع) این‌طور استنباط می‌شود که خداوند متعال این ابرها را روی دوش ابرها قرار می‌دهد و بادها آنها را جابه‌جا و منتقل می‌کنند و باد نقش باربری دارد. هواپیماها هم روی باد حرکت می‌کنند. این ابرها را خداوند بر دوش ابرها می‌گذارد و بادها ابرها را به هرجا که خداوند دستور داده منتقل می‌کنند. خداوند در قرآن می‌فرماید:

وَهُوَ الَّذِي يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ حَتَّى إِذَا أَقَلَّتْ سَحَابًا ثِقَالًا سُقْنَاهُ لِبَلَدٍ مَيِّتٍ فَأَنْزَلْنَا بِهِ الْمَاءَ فَأَخْرَجْنَا بِهِ مِنْ كُلِّ الثَّمَرَاتِ كَذَلِكَ نُخْرِجُ الْمَوْتَى لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ(اعراف/58):

و او خدایی است که بادها را به بشارت باران رحمت خویش در پیش فرستد، تا چون بار ابرهای سنگین را بر دارند ما آنها را به شهر و دیاری که (از بی آبی) مرده است برانیم و بدان سبب باران فرو فرستیم و هرگونه ثمر و حاصل از آن بر آوریم، همین گونه مردگان را هم از خاک برانگیزیم، باشد که متذکر گردید.

خدای متعال همان خدایی است که بادها را به عنوان مژده‌دهندگان باران می‌فرستد. این بادها، ابرهای سنگین را روی دوش خود حمل می‌کنند به قسمت‌هایی که نیاز به آب دارند و آنجا آب را سرازیر می‌کنیم و بر اثر آن میوه‌ها و رُستنی‌ها از دل زمین بیرون می‌آید. همین‌طور که زمین‌های مرده را زنده می‌کنیم، ما در قیامت، مرده‌ها را هم این‌چنین زنده می‌کنیم. باشد که متذکر شوید. امیرالمومنین (ع) هم می‌فرمایند، خداوند این ابرهای پُرباران را آفرید. این آفرینش، چرخه‌ای دارد. آب دریاها بخار می‌شود و به آسمان می‌رود و ابرها را تشکیل می‌دهد. بعضی از ابرها مانند کوزه خالی‌اند و بعضی ابرها مانند کوزه‌های پُرآب‌اند. منظور از ابرهای سنگین هم همان ابرهای پُرباران است. باران هم از ابرها، یکباره نمی‌ریزد، قطره‌قطره می‌ریزد. این جه قدرتی است که این کار را می‌کند؟ فَأَهْطَلَ دِيَمَهَا؛ ابرهایی که پُربارند، خدا به‌وسیله آن‌ها باران‌های پی‌درپی می‌فرستد برای بندگان. وَ عَدَّدَ قِسَمَهَا؛ این‌طور نیست بی‌حساب باشد. همان بالا خداوند متعال، تحت برنامه‌ای قرار می‌دهد. هر قسمتی را برای جایی قرار می‌دهد. فَبَلَّ الْأَرْضَ بَعْدَ جُفُوفِهَا؛ زمین بعد از اینکه خشک بوده، تر می‌شود. وَ أَخْرَجَ نَبْتَهَا بَعْدَ جُدُوبِهَا؛ همان زمینی که تا دیروز چیزی از آن نمی‌رویید، بعد از باران، گیاهان و میوه‌ها از آن بیرون می‌آید. این چرخه آب که از دریا به آسمان می‌رود و ابرها تشکیل می‌شود و بادها وظیفه حمل و انتقال آنها را دارند ابرها را به دوش بکشند و ببرند آنجا که خدا مقرر کرده است و آنجا هم یکباره فرو نمی‌ریزد بلکه قطره‌قطره و با حساب و کتاب و نظم و برنامه‌ای فرو می‌ریزد و زمین‌ها آباد می‌شود. امیرالمومنین (ع) برای چه اینها را می‌گوید؟ برای اینکه ما بی‌تفاوت از کنار پدیده‌ها نگذریم. اینها درس خداشناسی است. برای این است که با این راهنمایی‌های امیرالمومنین (ع) فکرمان را در این پدیده‌ها به کار بیندازیم. خدا به بشر فکر داده تا در زندگی و تحصیل و کارش فکر کند. بله همه اینها هست اما اگر قرار باشد فکر فقط در این محدوده خلاصه شود، خیلی خطرناک است. انسان هدیه را ببیند اما هدیه‌دهنده را نبیند. معمولاً وقتی به انسان هدیه‌ای داده می‌شود، دنبال این است ببیند که این هدیه را به او داده

است. نهاد بشر این‌گونه است که در مقابل احسان و هدیه، قدردانی کند. این طبیعی هر انسانی است. آن‌وقت ما در برابر هدیه کوچکی که انسانی داده حساس‌ایم اما در مقابل این احسان و بخشش بزرگ الهی اگر بی‌تفاوت باشیم قطعاً ضرر می‌کنیم. انشاء‌الله خداوند متعال به همه ما توفیق دهد، این آیاتی که امیرالمومنین (ع) معرفی می‌کنند با گوش دل و جان بشنویم و دل‌هایمان به نور ایمان بیشتر روشن شود و مسیر را درست انتخاب کنیم و در مسیر بندگی خداوند که صراط مستقیم است درست راه برویم و عاقبت‌مان انشاء‌الله خیر باشد.

خطبه دوم: آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم نماز جمعه گفت:

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب‌العالمین، أُثْنِی عَلَی اللَهِ أَحْسَنَ الثَّنَآءِ. وَأَحْمَدُهُ عَلَی السَّرَّآءِ والضَّرَّآءِ. اللَهُمَّ إنِّی أَحْمَدُک عَلَی أَنْ أَکرَمْتَنَا بِالنُّبُوَّه وَعَلَّمْتَنَا الْقُرْءَانَ؛ وَفَقَّهْتَنَا فِی الدِّینِ، وَجَعَلْتَ لَنا اَسْماعاً وَاَبْصاراً وَاَفْئِدَةً وَلَمْ تَجْعَلنا مِنَ الْمُشْرِکِینَ و الصلاه و السلام علي سيدنا و نبينا محمد صلي الله عليه و آله. علي اهل بیته الطيبين الطاهرين، سیّما بقیّةاللّه و امام العصر عجل الله تعالی فرجه شریف:

به نام خداوند بخشنده مهربان، ستایش شایسته پروردگار جهانیان است. خدا را به بهترین وجه ستایش کرده و در شداید و آسایش و رنج و رفاه مقابل نعمت‌هایش سپاس‌گزارم. خدایا! تو را مى‌ستایم که بر ما خاندان، با نبوت، کرامت بخشیدى و قرآن را به ما آموختى و به دین و آیین‌مان آشنا ساختى و بر ما گوش (حق شنو) و چشم (حق بین) و قلب (روشن) عطا فرموده‌اى و از گروه مشرک و خدانشناس قرار ندادى. و سلام و تحیت بر سرور و رسول ما محمد (ص) و خاندانش و بر اهل بیت پاک و پاکیزه‌اش. به‌ویژه بقیه‌الله و امام زمان که خداوند متعال ظهورش را نزدیک بگرداند.

شنبه هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، انصار الله یمن، ده پهباد فرستادند سمت عربستان سعودی و آرامکو، بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت دنیا را که روزانه 7 میلیون بشکه نفت را پالایش می‌کند، مورد حمله قرار دادند. ملت مظلوم یمن، 4-5 سال است که تحت فشار است، خداوند متعال امروز به او قدرت داده تا در این فشارها، فکرشان به‌کار افتاده و پهبادها را فرستادند و 50 درصد نفت عربستان سعودی را متوقف کردند. حالا شاید هفته‌ها طول بکشد تا ترمیم شود. به‌طوری‌که خود آمریکایی‌ها گفتند، 31 میلیارد دلار این حمله انصار الله به شرکت آمریکایی آرمکو ضربه اقتصادی زدند. یمنی که می‌گفتند چند روزه مسئله‌اش را حل می‌کنیم، امروز 4 سال است مقاومت می‌کند و امروز آبروی عربستان و آمریکا رفته است. امروز دیگر روزی نیست که این‌ها مخفی بماند. همه دنیا می‌بینند که 61 هزار غیرنظامی در یمن کشته شده‌اند، 8 هزار کودک شهید شده‌اند. اراده‌ی دیگری در کار است. خداوند در قرآن فرموده است:

وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ(قصص/5):

و ما اراده داشتیم که بر آن طایفه ضعیف و ذلیل کرده شده در آن سرزمین منّت گذارده و آنها را پیشوایان (خلق) قرار دهیم و وارث (ملک و جاه فرعونیان) گردانیم.

اراده خدا در کار است، خدا وعده داده است. اگر خدا نباشد، مردم یمن چه کاری از دستشان ساخته بود. حالا معلوم شده است که عربستان دیگر کشور امنی برای آنها که فکر می‌کردند نیست. حالا برای اینکه به طریقی رفع‌ورجوع کنند، ملتی که اینهمه تحت فشار بوده، حالا پهبادهایشان می‌رود و کارش را انجام می‌دهد، حالا آمده‌اند گردن ایران انداخته‌اند. می‌گویند کار ایران است، به نظرم از بدبختی است. هیچ راهی نمانده برای حل مشکلات این منطقه یمن و ...، جز اینکه بیایند و با خود یمنی‌ها بنشینند. نمی‌شود فرافکنی کرد، امروز گردن ایران می‌اندازند، فردا را چه می‌کنند؟!

مسئله بعدی، مذاکره با آمریکاست که این روزها مطرح می‌کنند، خود آمریکایی‌ها مطرح می‌کنند. مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) روز سه‌شنبه در درس خارج فقه خود فرمودند؛ اینها که مذاکره را مطرح می‌کنند منظورشان چیست؟ مگر ما سر میز ننشستیم، نشستیم و چند سال هم طول کشید، پس چه شد؟ منظور آقای ترامپ از مذاکره این است که من هرچه می‌گویم شما بگویید چشم! اینکه مذاکره نمی‌شود، می‌شود دستور، فرمان دادن. این یک ترفند است که به‌کار می‌برند، وگرنه ما مذاکره کردیم. آنها زیر تعهد مذاکره زدند. می‌خواهند به دنیا بگویند، ما فشار حدأکثری آوردیم و ایران تسلیم شد. مقام معظم رهبری فرمودند، ایران کشوری نیست که تسلیم شود. این مذاکره مال آن کشورهایی است که مثل گاو شیرده از آنها می‌دوشند و توهین هم به آنها می‌کنند. این نوع مذاکره برای آن کشورهاست، نه ایران. ایران کشور مسلمین و مؤمنین و عزت است، کشور تسلیم نیست. مردمی که خواستار عزت باشند، در مقابل این فشارها تسلیم نخواهند شد. من به‌عنوان یک فرد رهبری را تحسین می‌کنم، آفرین بر این رهبری. رهبرمعظم انقلاب  فرمودند، اگر آمریکا توبه کند و به مذاکرات هسته‌ای قبل یعنی برجام برگردد، آن‌وقت ما وقتی با اعضای برجام می‌نشینیم آمریکا هم می‌تواند در این جلسات شرکت کند. واقعاً گاهی چیزهایی از گذشته‌ها یادم می‌آید، کشور ما در گذشته کجا بود و اکنون به کجا رسیده است. امام (ره) می‌فرمودند، یک عکسی از شاه مملکتمان دیدم که در مقابل رئیس جمهور آمریکا مانند یک برده ایستاده و تماشا می‌کند. امام (ره) می‌فرمودند، من هر وقت این عکس را می‌بینم خجالت می‌کشم، شاه کشوری مثل ایرانف این‌چنین ذلیل و بدبختف  و بیچاره ایستاده و تماشا می‌کند. آن یک روز بود و این هم امروز است. امروز رهبر انقلاب می‌گوید، آمریکا باید توبه کند. آخر این خطا را آمریکا مرتکب شده است. ما که مذاکره کردیم، دو سال هم به‌طول انجامید و تمام دنیا هم به آن مذاکرات توجه داشتند، 6 کشور آن را امضاء کردند. آقای ترامپ، شعور سیاسی و شخصیت منسجمی ندارد، هر روز حرفی می‌زند. آقای پوتین هم حرفی زده است که خیلی عجیب بوده؛ در نشست ترکیه، که ایران و ترکیه و روسیه بودند، آقای پوتین گفته که چون در یک کشور اسلامی هستم می‌خواهم آیه‌ای از قرآن را به همه مسلمانان تذکر بدهم. ببینید کار ما مسلمانان به کجا کشیده که پوتین می‌خواهد آیه قرآن را تذکر بدهد. پوتین می‌گوید شما به این آیه قرآن توجه نکردید.

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا(آل عمران/103):

و همگی به رشته (دین) خدا چنگ زده و به راههای متفرّق نروید، و به یاد آرید این نعمت بزرگ خدا را که شما با هم دشمن بودید، خدا در دل‌های شما الفت و مهربانی انداخت و به لطف و نعمت خدا همه برادر دینی یکدیگر شدید.

این آیه می‌گوید شما قبل از آمدن اسلام با هم دشمن بودید اسلام آمد این دشمنی‌ها را از بین برد، شما را برادر کردیم، برادر یکدیگر شدید. دستور اسلام این است که دل‌ها به هم نزدیک باشد نه اینکه به روی هم اسلحه بکشید. این را پوتین دارد به کشورهای اسلامی می‌گوید. عرض کنم که قرآن این را می‌گوید اما کشورهای اسلامی برعکس این دستور الهی، به جان هم افتاده‌اند.

یکشنبه 31 شهریور هم آغاز هفته دفاع مقدس است. داستان دفاع مقدس هم داستان عجیبی است. تمام دنیا در مقابل ما ایستادند، تنها رژیم بعثی نبود. اما بالأخره چه شد؟ من می‌گویم اول خدا بعد مردم که اگر مردم در صحنه نبودند ما نمی‌توانستیم 8 سال دفاع مقدس را پیروزمندانه پشت سر بگذاریم. پیغمبر هم اگر مردم همراهش نبودند نمی‌توانست کاری کند. پیامبر تا وقتی مکه بود دست روی دست گذاشته بود بعد که مدینه رفت و مردم آمدند کم‌کم حرکتش شروع شد. و این مردم را هم رهبری‌های حضرت امام (ره) حرکت داد. اینها بود که دست به دست هم دادیم و 8 سال دفاع مقدس را پیروزمندانه پشت سر گذاشتیم. الآن هم اگر این سه؛ خدا و مردم و رهبری در کنار هم باشند، باز هم این گردنه را پشت سر خواهیم گذاشت. مخصوصاً رهبری‌های رهبر معظم انقلاب، این خلف صالح همان سلف صالح، در همان راهی که امام گشودند در همان راه دارند گام بر می‌دارند.

دوشنبه هم اول مهر و روز بازگشایی مدارس است. مدارس و آموزش و پرورش به نظر من از مهم‌ترین سازمان‌های دولتی است که مسئولیت بسیار بزرگی را بر عهده دارد. آموزش و پرورش؛ یعنی ساختن انسان‌هایی که بتوانند بار این مملکت را با شرایطی که داریم، بچرخانند و مدیریت کنند. کار آموزش و پرورش تنها یاددادن حساب و فیزیک و شیمی نیست، مسئولیتش این است که جوانان ما را مدیر و توانمند بار آورد. اول پدر و مادر و بعد آموزش و پرورش در این راه مسئول‌اند. خواسته‌ام از نظام آموزش و پرورش این است که تحول بنیادین آموزش و پرورش را که خیلی مهم و خیلی دشوار است، توجه جدی کنند. انشاء‌الله دبیران و مسئولان و همه و همه در این راه تلاش کنند و انشاء‌الله به آنچه خواسته و منظور امام (ره) و رهبر معظم انقلاب است برسیم.

چهار شنبه 25 محرم، سالروز شهادت حضرت امام زین‌العابدین (ع) است که در کربلا و کوفه و شام حضور داشت و به تعبیری تعزیه‌خوان شهادت اباعبدالله (ع) است. روضه‌خوانی را هم باید از امام زین‌العابدین یاد بگیریم؛ چگونه شعر و مرثیه بخوانیم. از حضرت زینب (س) یاد بگیریم. اینها روضه‌خوانان حادثه کربلا بودند. اولین روضه‌خوانان واقعه عاشورا امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) بودند. شهادت این امام همام است که می‌گویند بعد از حادثه کربلا، 34-35 سال گریه می‌کرد. آمدند و گفتند بس کنید دیگر 34-35 سال از حادثه کربلا گذشته است و شما هنوز گریه می‌کنید. حضرت فرمود: شما نچشیدید، شما نبودید ببینید اما من بودم و دیدم، هر وقت چشمم به خواهرانم و به این خانم‌ها می‌افتد، عصر عاشورا به یادم می‌آید که آمدند

و خیمه‌ها را آتش زدند و آنها به بیابان پر از دشمن افتادند، هر وقت اینها را می‌بینم یادم از آن حادثه می‌آید و اصلاً نمی‌توانم جلوی خودم را بگیرم.

خدایا ما را از عزاداران واقعی امام حسین (ع) از تعزیه‌داران و مرثیه‌خوانان و سینه‌زنان واقعی و بامعرفت امام حسین (ع) قرار بده و این معرفت را چراغ زندگی ما، چراغ شب قبر ما، چراغ برزخ ما انشاء‌الله مقرر بفرما.

آیت الله نورمفیدی، در پایان، خود و دیگران را به رعایت تقوای الهی دعوت کردند.

 

شماره های تماس با مدرسه

  شماره تماس با دفتر مدرسه: 01732432460

  01732426190

 

شماره تلفن نمابر دفتر مدرسه:  01732432450

صندوق پست الکترونیکی

 info@m-alzahra.ir

آدرس مدرسه علمیه

  گرگان- بلوار شهید مفتح -خیابان حوزه2 -مدرسه علمیه الزهرا(س)