تازه ترین اخبار

 

   "دکتر غلامرضا منتظری "در نشست علمی با عنوان" تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب با تاکید بر پیشرفت علمی و افق های پیش رو "از سوی مدرسه علمیه  وعالی الزهرا(س) گرگان برگزار شد، در ابتدای سخنان خود ماه رجب را تعبیر به ماه تخلیه نمود و بیان داشت: ماه رجب؛ ماه غبارروبی است چنانچه باید خانه دل را از غبار گناه و آلودگی پاک کنیم تا بتوانیم به ماه شعبان که ماه آراستگی به فضایل اخلاقی است وارد شویم.

 

وی بر ترک و دوری از گناهان در این ماه تاکید نمود و یادآور شد: ماه رمضان؛ ماه تجلی و نورافشانی است، لازمه ورود به ماه رمضان؛ توبه از گناهان در ماه رجب وآراستگی وجود در ماه شعبان است.

این استاد دانشگاه با توجه به بیانیه گام دوم در نگاه رهبر معظم انقلاب، رشد و توسعه علمی را یک وظیفه همگانی دانست و اضافه کرد: دانشگاه و حوزه های علمیه باید پیش قراول ترویج فرهنگ ارزشمند رشد و توسعه علمی باشد، این سخن حضرت آیت الله خامنه ای الهام گرفته از سخنان پیامبر اکرم است که بر ضرورت کارعلمی اصرار دارد.

دکتر منتظری با استناد به روایتی از امیرمومنان علی علیه السلام به بحث پیرامون ارزش علم پرداخت وگفت: در اهمیت و ارزش علم و دانش همین بس که علی علیه السلام می فرمایند: "هرگاه نسبت دانایی و علم به کسی داده شود خوشحال و خشنود می گردد و در نکوهش نادانی و جهل همین بس که حتی آدم نادان و بی بهره از دانش از نادانی بیزاری می جوید " .

وی علوم را اعم از علم ادیان و ابدان دانست و بیان کرد: علم ادیان، علوم معرفتی و ارزشی است که به آخرت گره خورده و دنیا را مزرعه آخرت می کند، علم ابدان نیز علمی است که انسان برای سالم زیستن و پاسخگویی به نیازهای مختلف به آن نیاز دارد.

این اندیشمند برجسته  با استناد به کلام رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای" علم را آشکارترین وسیله عزت، قدرت و توسعه همه جانبه کشور دانست و تاکید کرد: از منظر مقام معظم رهبری" هیچ پیشرفتی بدون علم و آگاهی میسر و ممکن نخواهد بود" .

منتظری در راستای تجزیه و تحلیل بیانیه گام دوم، شناخت معانی کلید واژه های آن را ضرورت دانست و در این مسیر بر مطالعه کتاب" منظومه فکری مقام معظم رهبری" را تاکید کرد.

وی با استناد به کلام حضرت آیت الله خامنه ای ادامه داد: اگر امروز کشور از لحاظ علمی پیشرفت نکرد، اقتدار اقتصادی، جهانی و زندگی مردمیش به پیش نخواهد رفت. در انجام هر کاری اگر در علم تهی دست باشیم، آن کار عقیم و بی عافیت خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گرگان ملتی را که از علم و دانش برخوردار باشد دارای فتوحات علمی دانست وگفت: چنین ملتی به عزت نفس و اعتماد به نفس خواهد رسید و با اعتماد به نفس بسیاری از مشکلات حل شده  و این قدرت حاصل خواهد شد که در میدانهای دشوار قدم نهاده که کلید همه اینها توسط علم است.

منتظری علم را اقتدار آور دانست و افزود: اقتدارِ علمی است که می توان در پرتو آن سخن خویش را به جهانیان برساند و سیاست برتر و دست بالا را در دنیا بدست آورد.

وی گفت: اوج عقب ماندگی علمی در کشور در دوران قبل از انقلاب نمایان بود، عقب ماندگی علمی زمینه تمام تسلط ها وعقب ماندگی هاست.

سخنران این برنامه ضمن تاکید ویژه بر نوآوری وتولید علم اضافه کرد: مراد از نوآوری؛ حرف نو و تازه داشتن و پرهیز از تکرار است، به عبارتی دیگر؛ بدست آوردن نقدهای تازه و به چالش کشیدن دستاوردهاست، متفکران و اندیشمندان در پرتو نوآوریها به اوج تمدن رسیدند.

منتظری بیان داشت: یکی از دلایل تحقق تمدن زرین اسلامی این بود که علوم را از تمدنهایی مانند یونان، روم، ایران و ...گرفتند ولی مصرف کننده علم نبودند چنانچه اگرعلم فقه را از یونان گرفتند آن را پیشرفت دادند.

وی بر عدم توقف در ترجمه اشاره نمود و گفت: توقف در یک ترجمه موجب عقب ماندگی در علم می شود لذا باید در ترجمه آثار توقف نکرد و خصوصاً در حوزه علوم انسانی و فنی باید کار جدیدی انجام داد.

این استاد دانشگاه بر قانع نشدن به دستاوردهای گام اول توصیه نمود و خاطر نشان کرد: گام اول با وجود تمام سختی ها و تحریم ها، دستاوردهای ارزشمندی بدنبال داشت، طبق کلام رهبر معظم انقلاب: "در گام اول رستاخیر علمی شروع شد" ،کشور در گام اول سرعت خیره کنند ای در رشد علمی داشت که ناظران جهانی را متحیر کرد.

منتظری جهت عملی شدن پیشنهادهای مطرح شده بر مسئولیت پذیری جوانان در این زمینه تاکید داشت و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در هیچ فرازی از بیانیه گام دوم، مطالباتشان را به غیرجوانان ارجاع نداده اند. سنگ بنای انقلاب در گام اول نهاده شده و برای ان شهدای هسته ای فدا کردیم لذا جوانان باید با احساس مسئولیت و به طور جهادی به پاخیزندوبا جهاد علمی دشمنان را ناکام نمایند.

وی در پایان بر مطالعه و دقت در بیانیه گام دوم سفارش کرد و اشاره داشت: رهبر معظم انقلاب امروز رویش ها  را کمتر از اوایل انقلاب نمی داند چنانچه در اهمیت نقش جواناندر دفاع مقدس فرمودند: "اگر نبود این جوانان پرشور و پرخاطره، این حماسه خلق نمی شد ".

 

 

شماره های تماس با مدرسه

  شماره تماس با دفتر مدرسه: 01732432460

  01732426190

 

شماره تلفن نمابر دفتر مدرسه:  01732432450

صندوق پست الکترونیکی

 info@m-alzahra.ir

آدرس مدرسه علمیه

  گرگان- بلوار شهید مفتح -خیابان حوزه2 -مدرسه علمیه الزهرا(س)