آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز عبادی سیاسی شهر گرگان اظهار کرد: حضرت علی (ع) در خطبه های قبلی به این نکته اشاره کردند که نه تنها بشر بلکه ملائکه مقربین الهی هم از درک ذات الهی عاجزند و هیچ انسان و هیچ ملکی نمی تواند به آن حد  از درک الهی برسند.


 نماینده ولی فقیه دراستان وامام جمعه گرگان ،آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه گرگان با اشاره به خطبه های نهج البلاغه اظهار کرد: امیرالمومنین در خطبه 181 نهج البلاغه به معرفی و شناسایی ذات اقدس الهی اشاره کردند که بشر با حواس ظاهری اش نمی تواند خدا را بشناسد، اما خدای متعال نیرویی به انسان ها عطا کرده و آن عقل است که قدرت بالایی دارد و پیامبر باطنی وحجت باطنی است.

وی افزود: عقل حجت الهی است و بُرد بسیاری دارد بنابراین موجب شناخت خدا می شود، ما با عقل خود خدا را می شناسیم نه با حواس ظاهری مانند بینایی، چشایی و ...، افرادی که عقل کمی دارند نمی توانند با قدرتی که خداوند در اختیار بشر گذاشته است خدا را بشناسند.

امام جمعه گرگان گفت: نقل میکنند پادشاه خدا نشناسی بود که هر چه برایش توضیح می دادند زیر بار وجود خدا نمی رفت، اما وزیر خدا شناسی داشت روزی وزیر دستور داد در بیابانی ساختمان مجللی بسازند، این ساختمان با مهندسی و ظرافت بالایی ساخته شد، وزیر یک روز پادشاه را برای تفریح به آن منطقه برد، زمانی که به مکان مورد نظررسیدند پادشاه ساختمان را دید و متوجه شد با دقت و حساب شده ساخته شده است، از وزیر پرسید این ساختمان از کجا آمده، وزیر گفت خودش به وجودآمده است اما پادشاه می گفت مگر می شود خودش ساخته شود، وزیر گفت چطور شما جهان با این عظمت را که با چنین نظم وترتیبی است و انتهایی ندارد را بدون خالق تصور می کنید در این لحظه عقل پادشاه که در خواب بود خود را نشان داد و موجب خداشناسی شد.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد:  بنابراین عقل است که انسان را به سوی خدا راهنمایی می کند به شرطی که خاصیت خود را از دست نداده باشد، عقل راهنما و چراغ است اما بشر به جایی می رسد که از عقل برای نابودی انسان ها استفاده کند.حضرت علی (ع) شواهدی را برای عظمت خلقت اشاره می کردند و فرمودند خداوند ستارگان را نشانه هایی قرار داده که انسان های حیران که شب ها راه به جایی نمی برند راه را پیدا کنند این نکته ای است که در قرآن هم به آ ن اشاره شده است.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن می فرماید این ستاره ها را برای شما قرار دادیم که در بیایان ها و دریاها راه را پیدا کنید، روشنایی این ستارگان جلوی تاریکی شب را نمی گیرند چون تاریکی هم برای زندگی بشر لازم است و خداوند می فرماید شب را برای آرامش شما تاریک قرار دادیم.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه تاریکی فلسفه دارد، افزود: تاریکی برای درست کردن  و مهیا کردن شرایط زندگی انسان هاست، روشنایی نور ستارگان آسمان جلوی تاریکی شب را نمی گیرد و همچنین پرده های سیاه تاریکی شب جلوی نور ماه را نمی تواند بگیرد.

وی افزود: نکاتی در کلمات امیرالمونین مخصوصا در توحید و خداشناسی وجود دارد که انسان در حیرت می ماند که از کجا این معارف در قلب انسانی بزرگ جاری می شود. امیدوارم خداوند توفیقی دهد از راهنمایی های حضرت علی (ع)، نور بندگی خدا در دل های ما بنشیند و بالاترین امتیازی که انسان در زندگی پیدا کند این است که به مقام بندگی نزدیک شود.

آیت الله نورمفیدی گفت: چه عزتی بالاتر از اینک خدایا تو خدای من باشی و چه افتخاری از این بالاتر که من بنده تو باشم و باید تلاش کنیم به مقام بندگی نزدیک شویم.

امام جمعه گرگان در خطبه دوم اظهار کرد: در مورد آنچه که در مجلس خبرگان سال 68 بعد از ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و اتفاقاتی که رخ داده شده هفته گذشته در فضای مجازی مطالبی در رابطه با رهبر معظم انقلاب منتشرشده است.

وی تصریح کرد: در برخی از این مطالب آمده است که انتخاب آیت الله خامنه ای موقتی بوده است که این مسئله از اساس دروغ است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه من در آن زمان در آنجا حضور داشتم، تصریح کرد: آیت الله خامنه ای در آن زمان از پذیرش مسئولیت امتناع می کرد چراکه مسئولیت سنگینی بود و سنگینی این مسئولیت را خدا بر دوش انسان می گذارد، همانطور که پیامبر فرمود این سوره هود مرا پیر کرد سوال کردند کدام آیه ؟ پیابر فرمودهمان جا که دستور است که باید صبر کنی.

نماینده ولی فقیه در گلستان گفت: بعضی از بزرگان مانند آیت الله فاضل به ایشان تذکری داد که اگر قبول نکنی بار روی زمین میماند و ایشان پذیرفتند و حرف هایی که در فضای مجازی است واقعی نیست.

وی با اشاره به موضوع انتخاب موقتی آیت الله خامنه ای به عنوان ولی فقیه اظهار کرد: امام راحل فرموده بودند در برخی مفاد قانون اساسی بازنگری شود ودر آن قانون شرط رهبری ولایت فقیه، مرجعیت بود چراکه درقانون آمده بود رهبر باید مرجع باشد اما امام فرمود مرجع لازم نیست اجتهاد هم کافی است و به همین دلیل باید صبر می شد که قانون جدید تصویب شود که در رفراندوم برگزار شده 97 درصد مردم شرکت کردند و به قانون اساسی بازنگری شده رای مثبت دادند.

امام جمعه گرگان گفت: زمانی که شرط مرجعیت به اجتهاد تبدیل شده بود مجددا در مجلس خبرگان رای گیری شد و رهبر معظم انقلاب به اکثریت قاطع رای آورد و صحبت هایی که در فضای مجازی مطرح می شود درست نیست.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: هفته گذشته بعد از اغتشاشی که رخ داد مردم انصافا در تمام شهرها و روستاها در مقابل اغتشاشگران قیام کردند.

وی با بیان اینکه خواسته مردم به حق است و مردم در برابر آن چیزی که خواسته مردم را منحرف کرد قیام کردندو دفاع کردند، گفت: امیدوارم خداوند به همه مردم ایران پاداش خیر دهد که از حیثیت کشور خود دفاع کردند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: در این ماجرا سر سران مثلث شوم(آمریکا، اسرائیل و عربستان) به سنگ خورد چراکه وارد ایران شدند که معضلی به وجود بیاورند اما نتوانستند.

وی ادامه داد: اقای ترامپ به نماینده خود در سازمان ملل دستور می دهد که مسائل ایران را به شورای امنیت ببرند و مطرح کنند تا از آشوبگران و اغتشاشگران دفاع شود، این نماینده در شورای امنیت موضوع را مطرح می کند ولی به جای اینکه فضا علیه ایران شود علیه خود آمریکا تمام می شود چراکه اکثر کشورها مخالفت کردند، مخصوصا اینکه نماینده روسیه موضع قابل تقدیری را عنوان می کنند.

امام جمعه گرگان افزود: نماینده روسیه در این شورا گفت چرا آمریکایی ها اینکار را می کنند، اینجا شورای امنیت ملی است و باید مسائلی را که به امنیت بین المللی مربوط می شود و تهدید می کند پرداخته شود نه اینکه مشکلات داخلی کشوری در اینجا مطح شود، بایدتشکر کنیم از آمریکا که باورود به مسائل ایران، ملت ایران را  برای مخالفت با آمریکا متحدتر و یکدل تر شدند.

وی گفت: نماینده روسیه گفتند اگر شورای امنیت سازمان ملل جای چنین بحث هایی است ما چندسال قبل باید مشکلاتی که در آمریکا رخ می داد و اعتراضاتی که وجود داشت و هم اکنون هم جریان دارد را باید به صحن شورا می کشاندیم.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد: آمریکایی ها بر یک مبنای درستی عمل نمی کنند و هرکجا که منافع استعماری شان در میان باشد حق را باطل می کنند وما این رفتار را در همه جای عالم مشاهده می کنیم.

وی افزود: ترامپ تعادل روحی ندارد و آدم درستی نیست، رئیس جمهور آمریکایی که برای عالم می خواهد تصمیم بگیرد لازم است به شورای امنیت بیاید.

امام جمعه گرگان دامه داد: چندروز پیش سالروز رحلت آیت الله رفسنجانی بود، مردی که از 60 سال قبل همراه امام بود وبرای انقلاب مشکلات زیادی را متحمل شد وهمچنین مخالفینش مشکلات زیادی برایش درست کردند اما در عین حال از انقلاب دست بر نداشت، این چنین مردانی که چنین سابقه و زندگی روشنی دارند باید در جامعه مطرح باشند تا برای جامعه ما و نسل جوانمان الگو باشند، چراکه انقلاب ما ساده به دست نیامده است و شخصیت های برجسته ای همچون شهید مفتح، شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید باهنر و ... جان خود را در این مسیر از دست داده اند.

وی افزود: خداوند انشالله افرادی که برای این انقلاب با دل و جان کار کردند در بهشت اعلی قرار دهد وما هم شخصیت هایی را که برای انقلاب زحمت کشیده اند الگوی جوانان قرار دهیم.

 


امام جمعه گرگان: تظاهرات مردمی مشت محکمی بر دهان آمریکا بود

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نمازجمعه شهر گرگان با اشاره به خطبه 181 نهج البلاغه، اظهار کرد: حضرت علی (ع) در هر وادی که وارد می شود چه مسائل زندگی و چه آخرت مطالب را آنچنان  برای همه چه دوست و دشمن بازمی‌کند که تحسین همه را بر می انگیزاند. ابن ابی الحدید در رابطه با این خطبه نهج البلاغه می گوید این جملات اززیباترین بخش های نهج البلاغه است که حضرت علی به زیبایی بیان کرده است.

وی افزود: هفته گذشته اشاره کردم که تعریفاتی که امیرالمومنین در رابطه با خدا در این خطبه انجام می دهد به نظر می آید که خداوند یک موجود دست نیافتنی است و بشر نمی تواند ارتباطی با خدای متعال پیدا کند،هیچ سنخیتی ندارد، پس چگونه انسان بندگی کند این خدا را، بنده تا خدای خود را نشناسد چطور می تواند بندگی کند.

امام جمعه گرگان ادامه داد: امیرالمومنین در بخشی از خطبه که هفته گذشته عنوان کردم می فرماید خدا به انسان عقلی داده که این عقل یک راهنمای بسیار خوبی است و خدای متعال برای  این عقل وجود خود را آشکار کرده است. همه مخلوقات این عالم دقت و حکمت و نظم و علمی که در این ها به کار رفته راهنمای خوبی برای بشر است وبه تعبیری عقل، پیامبر باطنی است. خدا دو پیامبر دارد یک پیامبر باطنی که عقل است و یک پیامبر بیرونی که انبیا هستند.

آیت الله نورمفیدی اظهار کرد  :یکی از شواهد این است که ما در مورد مخلوقات تفکر کنیم و عقل خود را به کار بیندازیم در همین حد که عقل به تفکر بیفتد و آدم را هدایت می کند.

وی افزود: یکی از شواهد آفرینش خدای متعال، آفرینش آسمان هاست که خدا مانند سقفی برای ما قرار داده است، همانطور که زمین را مانند بستری برای ما قرار داده  و آنچه را که بشر به آن نیاز داشته است را در اختیارمان قرار داده است.

امام جمعه گرگان با اشاره به آسمانی که استوار ایستاده است، گفت: همه این ها در جو در فضای غیر منتهای معلق هستند و به ستونی متصل نیستند اما ثابت هستند و عقل در این همه عظمت و منظومه حیران می ماند، خدا وقتی این ها را خلق کرد به آن ها گفت بیایید یا با میل و رغبت و یا با بی میلی که آسمان ها و زمین به این خواسته خدا یک پاسخ دادند که ما گوش به فرمانیم.

وی افزود: منظور این سوال و جواب چه بوده و آیا پرسش و پاسخ واقعی بوده است یا نه ؟ یا اینکه منظور چیز دیگری است که هم در قرآن و هم در نهج البلاغه آمده است که در نماز جمعه بعدی اگر فرصتی شد برایتان توضیح می دهم.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: تمام مخلوقات در مقابل ذات اقدس الهی همه خاضعانه سر تعظیم فرو آوردند و همه اعتراف به طاعت کردند،  چون آسمان ها مطیع و گوش به فرمان الهی بودند به همین دلیل خدا برای آسمان ها امتیازاتی اعطا کرد و دنیای با عظمت بالای سر ما را عرش خود قرار داد.

وی افزود:  منظور ازاین عرش مرکز این جهان است، منظومه شمسی که در آن زندگی می کنیم مرکزی دارد؛ خورشید، محور است و سیارات و زمین هم به دور خورشید می چرخد و اگر آن مرکز نباشدهمه چیز از هم می پاشد.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: این مرکزیت را کهکشان ها هم دارند چراکه بسیار بزرگتر از منظومه شمسی هستند وکهکشانی که ما در آن زندگی می کنیم حتما مرکزیتی دارد و همه با آن مرتبط هستند.

وی با بیان اینکه خداوند آسمان ها را جایگاه ملائکه و محل زندگی آن ها قرار داد، افزود: هر چیز خوبی که از شما انسان ها صادر می شود مانند نماز خوب ، روزه خوب، تقوای خوب و ... به سوی خدا بالا می رود و اعمال صالح دیگر موجب بالا رفتن این اعمال می شود.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: امیرالمومنین در این خطبه به این موضوع اشاره می کند که همه این ها به سوی او در آسمان ها می رود و اینکه به کدام آسمان می رود معلوم نیست چراکه هفت آسمان داریم البته برخی می گویند به آسمان اول می رود.

وی ادامه داد: بشر می تواند همه این ها را در حوزه دید خود بیاورد و من فکر نمی کنم تا روز قیامت هم تمام اسرار برای بشر کشف شود بلکه اعتقاد شخصی من است که در بهشت برآن ها اشکار می شود.

وی افزود:  در روایات آمده که روز جمعه از سوی خدا دعوت نامه ای برای بندگانش می آید و همه را دعوت می کند به یک مکانی و در آنجا که قرار می گیرند و خدا برای آنها تجلی می کند، همان تجلی که خداوند برای موسی کرد و وقتی موسی عظمت خدا را دید شوکه شد. اگر نماز شب بخوانید ممکن است کمی از آن حالتی که نصیب موسی شد نصیب شما هم شود.

 آیت الله نورمفیدی در خطبه دوم اظهار کرد: هفته گذشته در کشور حوادثی رخ داد که این حوادث دو چهره داشت، یک چهره مربوط به اعتراضات مردمی در رابطه با مشکلاتی از جمله اقتصادی، بیکاری و موسسات مالی و اعتباری و ... پیش آمده و مردم سپرده هایی در موسسات مالی گذاشتند که این موسسات نتوانستند پاسخگو باشند موجب یکسری اعتراضات شد.

وی با بیان اینکه این مسئله درتمام کشورهاوجود دارد، افزود: هیچ کشوری را پیدا نمی کنید که بی مشکل باشد و بنابراین یک چیز مشخصی است و طبق آمار ارائه شده حدود دوهزار مورد از اینگونه اعتراض ها در کشور ثبت شده است اما اعتراضاتی بوده که مردم خواسته های خود را مطرح کردند و نیروی انتظامی هم مراقبت کرده و هیچ مشکلی هم پیش نیامده  است و مسئولین هم با افرادی که اعتراض داشته اند حرف زدند بنابراین این یک امر معمولی است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: اما چهره دیگری در این حوادث خود را نشان داد که این یک ماجرای دیگری بود و ربطی به اعتراضات مردمی نداشت و این چهره ای بود که روی موج طبیعی سوار شد تا این موج و جریان را به سمتی دیگر بکشاند.

وی تصریح کرد: آن هایی که واقعا دچار مشکل بودند با این چهره جریانات موافق نبودند ومشکلی نداشند بلکه به شدت مخالف بودندو  حتی در حدی که می خواستند مبارزه کنند.

امام جمعه گرگان اظهار کرد: آنچه را که باید همه ما را به تفکر و اندیشیدن وا دارد این روی سکه است که چه چیزی بوده است و ریشه آن مشکلات بوده یا نه، بدون شک ریشه اصلی و  اساسی این روی سکه از بیرون بوده و مثلث شوم آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان  دست به دست هم دادند تا این اتفاقات رخ دهد.

وی افزود: پیام هایی که برای تحریک نسل جوان می آمده بیش از 70 درصد از ناحیه مثلث شوم بوده و تحریک ها انجام می شد و خود رئیس جمهورآمریکا به این مسائل اذعان کرد.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: از افرادی که ندانسته وارد این قضایا شدند سوال می کنم آیا آتش زدن پرچم ایران کار درستی است، ما پرچم آمریکا را آتش می زنیم مانندبسیاری از کشورهای دیگر که مخالفت خود را با رژیم سلطه جو اعلام کنیم اما کدام کشور پرچم خود را آتش میزند و آن هم پرچمی که روی آن کلمه الله اکبر دارد، آیا اتش زدن پرچم و آسیب رساندن به اماکن عمومی مخصوصاایستگاه های اتوبوس رانی، هتاکی، فحاشی و آیا قتل و آدم کشی به مطالبات اقتصادی ارتباط پیدا می کند و کدام مشکل مردم را حل می کند.

وی افزود: آمریکا اگر دلش به حال مشکل اقتصادی مردم می سوزد اگر راست می گوید چرا این کارها را تشویق می کند و پول های بلوکه شده ما را پس نم یدهد، این ها اگر دلشان برای ما سوخته چرا این تحریم ها را علیه ما انجام دادند که برایمان مشکلات اقتصادی به وجود آمد.

امام جمعه گرگان گفت:این تحریم ها در برجام به نتیجه ای رسیده بوده اما چرا تحریم های بانکی را بر نمی دارند و مشکل درست می کنند؟ سابقه تاریکی که ما از این استعمارگران داریم، از امریکا و انگلیس داریم در تاریخ ثبت شده و هیچگاه فراموش نمی شود و این افراد دست کمک بلند کرده اند پس بنابراین این قضایا ریشه اش در آن کشورهاست.

وی افزود: در شهر خودمان برخی اصناف به ما مراجعه کردند و مشکلاتی داشتند و ما در حد توان تاجایی که توانستیم برطرف کردیم.

نماینده ولی فقیه در گلستان ادامه داد: دومین سرنخ و سر رشته مربوط به عوامل داخلی و سلطنت طلب ها بود که می خواستند دوباره خاندان پهلوی و منافقین که چندین هزار نفر را کشتند به کشور بازگردانند.

وی تصریح کرد: افرادی که دچار مشکل اقتصادی و ... هستنداهل این کارها نیستند و آن هایی که مشکلی ندارند به دنبال این کارها هستند و از سر بی دردی است و با استقلال این کشور بیگانه اند.

امام جمعه گرگان گفت:  در مقابل این حرکت راهپیمایی هایی که انجام شد ارزشمند بود و یک پاسخ محکم و کوبنده به این افراد بود چراکه ملت ایران برای این انقلاب سرمایه خود را دادند و هزاران شهید تقدیم انقلاب کردند و پای این شجره طببه انقلاب می ایستند.

وی با بیان اینکه این حق مردم است که حرفهایشان را بزنند، افزود: افرادی که این کارها را کردند باید به حسابشان رسیدگی شود، کسی که با اساس یک مملکت بازی می کند باید اشد مجازات را برایش در نظر بگیرند چراکه اگر با این افراد با اشد مجازات رفتار نکنند مردم این افراد را شناسایی می کنند  وخودشان با اشد مجازات با این افراد برخورد می کنند.

وی با بیان اینکه ما باید قضایارا منصفانه نگاه کنیم، گفت: مسائل اقتصادی، اجتماعی و اشتغال در کشور وجود دارد اما اینکه ما همه چیز را به گردن دولت بیندازیم، من مخالفم چراکه دولت به تنهایی نمی تواند از پس مشکلات بر بیاید و  باید تمام قوا برای حل مشکلات بیکاری، گرانی، تبعیض طبقاتی و ... اقدام کنند.

امام جمعه گرگان گفت: چون به کشورمان علاقه مند هستیم باید عزم جدی داشته باشیم تا مشکلات حل شود و مجلس و نمایندگان ملت و قوه قضاییه باید دست به دست هم دهند و تمام دستگاه ها پای کار بیایند و در اجماعی زیر نظر مقام معظم رهبری قرار بگیرند تا مشکلات حل شود.

وی تصریح کرد: در موضوع برجام هم اگر با هم همبستگی نداشتیم نمی توانستیم به نتیجه برسیم و دراین صورت میتوانیم امیدوار باشیم که مشکلات کشور حل شود.

 امام جمعه گرگان گفت: از تمام دستگاه هایی که در این امر تلاش کردنداز جمله نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه تظاهرات مردمی مشت محکمی بر دهان آمریکا و رژیم صهیونیست بود، ادامه داد: 20 دی سالروز شهادت امیرکبیر بوده، مردی که در زمان ناصرالدین شاه یعنی160 سال قبل قیام کردتا اصلاحاتی انجام دهد اما اصلاحات وی به مزاج برخی ها خوش نیامد به همین دلیل توطئه کردند و وی را به شهادت رساندند.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه در تاریخ کشور ما حوادث زیادی رخ داده است، گفت: قیام مشروطیت، جریان ملی شدن صنعت نفت و ... جزو اتفاقاتی بود که در تاریخ باقی ماند و تاریخ درس آموزی است وبا این تاریخ  فکر نکنم ملت اجازه دهند کشورهای دیگر در موضوعات ما دخالت کنند.


آیت الله نورمفیدی:نهم دی، در تاریخ انقلاب بسیار با عظمت است

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه‏های نماز عبادی سیاسی گرگان با اشاره به خطبه 181 نهج البلاغه اظهار کرد : حضرت علی (ع) در این خطبه ایمان خود را بیان می کند، همانطور که می‎دانیم ایمان محور اعتقاد تمام ادیان آسمانی است و تمام ادیان آسمانی از بدو تا ختم همه آمده‎اند تا نور ایمان به خدا را در دل انسان‎ها روشن کنند.

  نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان، آیت الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه های نماز جمعه شهرستان گرگان، با قرائت بخشی از نهج البلاغه اظهار کرد: امیرالمومین در نهج البلاغه در توصیف صفات خداوند می فرمایند که خدا نزدیک به همه چیز است اما این نزدیکی به آن معنی که در عالم هستی می گویم نیست زیرا در این عالم نزدیکی به معنی چسبیدن و نزدیکی فیزیکی است اما منظور از نزدیکی خدا احاطه علمی و قیومی ذات اقدس الهی به همه موجودات عالم است.

وی با بیان این که احاطه علمی به این معنا است که خداوند از درون تمام موجودات عالم با خبر است، گفت: احاطه قیومی هم یعنی وجود همه موجودات عالم به خدا وابسته است.

امام جمعه گرگان ادامه داد: حضرت علی می فرمایند که خدا در عین حال که به ما نزدیک است، از موجودات دور هم است. این مساله در حالی است که درجه وجودی ذات اقدس الهی با هیچ چیز تناسب ندارد.

وی با اشاره به فرمایش حضرت علی مبنی بر این که خدا مُتِکلم است، گفت: حرف زدن خداوند مانند حرف زدن ما نیست. ما هنگام حرف زدن ابتدا مطلبی را در ذهن فکر می کنیم و سپس در قالب کلمات می ریزیم، بعد با حرکت لب و زبان و هنجره مطلبی را که در ذهن ما است به دیگران منتقل می‎کنیم اما خدا جسم نیست و با زبان و حلقوم حرف نمی زند و اینطور نیست که مطلبی را مانند ما بیان کند.

آیت الله نورمفیدی تصریح کرد: حضرت موسی ، شبی که در بیابان گرفتار شد از دور نوری دید و با تصور این که آتش است رفت تا مقداری آتش بیارود یا راه را پیدا کند. قرآن در سوره طه نقل می کند، موسی وقتی نزدیک شد دید نور از درخت است و وقتی کنار درخت آمد ندا رسید که ای موسی من پروردگار تو هستم. این که خدا با موسی چگونه سخن گفت مهم است زیرا خداوند سخن می گوید ولی نه به صورتی که ما سخن می گوییم.وی ادامه داد: امام علی می فرمایند که خدا اراده می کند، اما اراده خداوند مانند ما نیست. اراده ما دارای مقدماتی است و مراحلی طی می شود تا ما به تصمیم گیری و عزم برسیم. سپس اراده عضلات ما را به حرکت در می آورد تا کاری انجام دهیم ولی خدا وقتی اراده کرد همه چیز موجود می شود و همه آن چه در جهان می بینم تحت اراده ذات اقدس الهی است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان این که خدا سازنده و دائم در حال ساخت و ساز است، گفت: هر لحظه این عالم را خدا می سازد ولی مانند سازندگی ما نیست. ما وقتی چیزی را می سازیم باید مقدماتی را آماده کنیم. نجار برای ساخت در باید میخ و چوب را فراهم کند و بدون دست هم نمی تواند اما خدا این گونه نیست و نیازی به اعضا و جوارح برای ساختن ندارد.

وی در پایان خطبه اول با بیان این که خدا لطیف است اما مخفی نیست، توضیح این صفت خدا را به خطبه های دیگر موکول کرد.

امام جمعه گرگان در ابتدای خطبه دوم با اشاره به فرا رسیدن 24ذی الحجه، روز مباهله، گفت: مسیحیان نجران محضر رسول خدا آمدند و در مورد حضرت عیسی با پیامبر محاجه کردند. آن ها معتقد بودند که عیسی پسر خدا است. خدا فرمود عیسی بالاتر است یا آدم. عیسی حداقل مادر داشت ولی آدم نه پدر داشت نه مادر. قرآن می فرماید آدم را از خاک آفریدیم.

وی اضافه کرد: آن ها ایستادگی کردند و قرآن دستور داد که اگر آن ها باز هم ادامه دادند آن ها را به مباهله دعوت کن. مباهله یعنی در میدانی جمع شوند و از خدا بخواهند اگر نا حق هستند عذابی از سوی خدا نازل شود. این دستور صادر شد و آن ها هم آمدند. پیامبر با امام حسن، حسین، فاطمه و حضرت علی به آن صحنه ای که قرار بود مباهله رخ دهد وارد شدند.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: بزرگ مسیحیان پرسید چه کسانی همراه پیامبر است و توضیح دادند که ایشان نزدیکترین افرادش را به میدان مباهله آورده است. او گفت چهره هایی که می بینم اگر نفرین کنند کوه ها از جا کنده می شود و سال نمی گذرد که هیچ مسیحی در دنیا باقی نخواهد ماند به همین دلیل مباهله انجام نشد و آن ها با رسول خدا مصالحه کردند.
وی بیان کرد: بسیاری از علمای اهل سنت هم آن را از فضیلت های اهل بیت و خاندان پیغمبر می دانند. اما بعضی از مفسرین اهل سنت هم سعی می کنند این قضیه را منتفی بدانند. با این حال بسیاری از روایاتی که در این رابطه وارد شده از کتب حدیثی معتبر اهل سنت است. مسلم از «صحاح سته» اهل سنت، این مساله را در جلد هفت صحیح خود آورده است. احمد ابن حمبل، حافظ ابو نعیم اصفهانی، واحدی نیشابوری، امام فخر رازی و بسیاری از علمای دیگر این واقعه مباهله را ذکر کرده اند.

 امام جمعه گرگان با اشاره به فرا رسیدن 25 ذی الحجه و نازل شدن سوره هل اتی در شان خاندان پیامبر، گفت: روزی امام حسن و امام حسین مریض شده بودند. پیامبر عیادت آمد و فرمود ای علی نذرکن تا بچه ها خوب شوند. سپس نذر کردند که اگر خوب شوند سه روز روزه بگیرند. آن سه روز هنگام افطار یک نیازمند در زد و مجبور شدند افطار خود را به نیازمندان بدهند. یکی گفت مسکین و نیازمند هستم، دیگری گفت یتیم و روز سوم هم یک اسیر آمد. برای همین با آب افطار کردند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با اشاره به فرا رسیدن روز خانواده، اظهار کرد: خانواده امروز در دنیا بخصوص دنیای غرب جایگاهی ندارد در حالی که خانواده در اسلام بنیان جامعه و بسیار مورد توجه است. وی تصریح کرد: محبوبترین بنایی که در زندگی بشر اتفاق می افتد، بنایی است که به وسیله ازدواج یک زن و مرد تحقق پیدا می کند و بدترین حلالی که خدا بدش می آید طلاق است. این نشانگر اهمیت خانواده در اسلام است.
 
آیت الله نورمفیدی اضافه کرد: آرامش بشر به این است که خانواده درست شود ولی در دنیای غرب خانواده معنا ندارد و در کشورهایی مانند اسپانیا حتی تظاهرات راه انداختند که ازدواج هم جنس‎بازان راه بیندازند. وی با تاکید بر این که یکی از کارهای خطرناک دنیا این است که خانواده کشورهای اسلامی بخصوص ایران را از هم جدا کنند، افزود: من به همه جوان ها اعلام خطر می کنم. داد غرب به خاطر از هم پاشیدن خانواده در آمده است حال ما به راه آن ها که در باتلاق افتاده اند برویم؟

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری گفت : من به دختران و پسران توصیه می‎کنم اینقدر خودباخته نباشیم. اینقدر فریفته آنچه از دروازه های غرب وارد کشور می‎شود نباشیم. آرامش زندگی بشر در این است که بنای خانواده آن مستحکم باشد و ما خانواده ای مانند علی داریم و این خانواده الگوی ما است. وی سپس به روز تکریم بازنشستگان اشاره کرد و گفت: بازنشستگان عمری خدمت کردند و تجربه ای آموختند. امیدوارم بتوانیم از هر نظر مخصوصا مسائل اقتصادی آن ها را مورد تکریم قرار بگیرند تا در دوران کهولت سن دچار مشکل نباشند.

آیت الله نورمفیدی سپس کشتار مردم بیگناه در اردوگاه صبرا و شتیلا در [ 16 و 17 و 18 سپتامبر ] سال 1982 را یادآور شد و گفت: لبنان 12 اردوگاه دارد که دو اردوگاه در جنوب لبنان است. اسرائیلی ها به دو اردوگاه صبرا و شتیلا ریختند و جنایت کردند. عده ای از فقرای لبنان هم که یک چهارم جمعیت اردوگاه می شدند در این اردوگاه زندگی می کردند. مادر و بچه را از بین بردند و به نوامیس مردم تجاوز کردند. آنها 3500 نفر را در عرض سه روز در صبرا و شتیلا قتل عام کردند. اگر قاچاقچی اعدام شود می‎گویند حقوق بشر نادیده گرفته شده ولی این که در سه روز 3500 نفر کشته شود کسی صدایش در نمی‎آید.

وی در ادامه با اشاره به لزوم حفظ استقلال عراق گفت: کشور عراق هنوز از شر داعش خلاص نشده است که رئیس کردستان عراق مساله استقلال کردستان را از عراق مطرح کرد. قطعا اگر عراق به این سمت برود یک مشکل دیگر بدتر از مساله داعش مبتلا می شود. نه تنها عراق بلکه ترکیه و سوریه و حتی ایران هم ممکن است مبتلا شوند آن وقت مشکل منطقه ای حاد درست می شود.

آیت الله نورمفیدی با تاکید بر این که امیدوارم تصمیم سازان کشور عراق سر عقل بیایند، افزود: امروز از هر مساله ای مهمتر نجات عراق است. انشالله مرجع بزرگوار آیت الله سیستانی مدیریت کنند و جلوی این فاجعه را در عراق بگیرند و تلاش شود در کشور عراق بین مسلمانان دوستی ایجاد شود تا دل ها به هم نزدیک شده  و مصلحت کلی کشور اهمیت پیدا کند نه خواسته های قومی.  وی ابراز امیدواری کرد خدا کشورهای اسلامی را از بلاهایی که درست کرده اند نجات دهد.

 

شماره های تماس با مدرسه

  شماره تماس با دفتر مدرسه: 01732432460

  01732426190

 

شماره تلفن نمابر دفتر مدرسه:  01732432450

صندوق پست الکترونیکی

 info@m-alzahra.ir

آدرس مدرسه علمیه

  گرگان- بلوار شهید مفتح -خیابان حوزه2 -مدرسه علمیه الزهرا(س)