آیت‎الله سیدکاظم نورمفیدی ظهرروز جمعه مورخ 27/2/98 در خطبه‎های عبادی‎سیاسی نماز جمعه گرگان اظهار کرد: تقوا روزه است و مؤمنان در مدت 30 روز، تمرینِ تقوا می‎کنند، بنابراین نتیجه روزه و خود روزه تقوا است و خداوند می‎فرمایند روزه را برای شما واجب کردیم تا تقوا پیدا کنید.  

مقدمه: روحیه انقلابی‌گری این است که بدانیم کشور ما امروز کجاست و دنیا چه دشمنی‌هایی با ما دارد و هم بدانیم در مقطع کنونی تاریخ کشور ما چگونه عمل کنیم، چگونه برنامه بریزیم. این به‌هیچ‌وجه به معنای این نیست که به کارشناسی، مدیریت درست و ... توجه نکنیم.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ابتدای خطبه اول، بخش آغازین مناجات شعبانیه حضرت رسول اکرم (ص) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

أیُّهَا النّاسُ ، إنَّهُ قَد أقبَلَ إلَیکُم شَهرُ اللّه ِ بِالبَرَکَةِ وَالرَّحمَةِ وَالمَغفِرَةِ، شَهرٌ هُوَ عِندَ اللّه ِ أفضَلُ الشُّهورِ ، وَأیّامُهُ أفضَلُ الأَیّامِ ، ولَیالیهِ أفضَلُ اللَّیالی ، وساعاتُهُ أفضَلُ السّاعاتِ . هُوَ شَهرٌ دُعیتُم فیهِ إلى ضِیافَةِ اللّه ِ، وجُعِلتُم فیهِ مِن أهلِ کَرامَةِ اللّه ِ ، أنفاسُکُم فیهِ تَسبیحٌ ، ونَومُکُم فیهِ عِبادَةٌ ، وعَمَلُکُم فیهِ مَقبولٌ ، ودُعاؤُکُم فیهِ مُستَجابٌ-اى مردم! همانا ماه خدا ، همراه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روى آورده است؛ ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها، شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است. ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید.  نَفَس هایتان در آن، تسبیح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه اگر بنا باشد دشمن دست ایران را برای صادرات نفت ببندد ما هم توان مقابله داریم، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکایی‎هایی مطمئن باشند این سیاست آنها به نتیجه نخواهد رسید.

آیت‎الله سید کاظم نورمفیدی در خطبه‎های نمازجمعه این هفته گرگان، با گرامیداشت روز کارگر اظهار کرد: کارگران در پیشرفت و اقتصاد کشور نقش اساسی دارند و کار و کارگری از دیدگاه اسلام مقدس و عبادت است.

وی با بیان اینکه امام راحل فرمودند خداوند دائماً مشغول ربوبیت این عالم است، افزود: باید گفت همه اعم از استاد دانشگاه، دانشجو، کشاورز، کسبه و ... کارگر هستند، گاهی اوقات انسان با هدف شخصی کار می‎کند اما گاهی اوقات انسان در کنار منافع شخصی، نگاه مثبت و با هدف پیشرفت و توسعه کشور کار می‎کند که این نگاه باید گسترش یابد.

مقدمه: تاریخ آمریکا را ورق بزنید و منصفانه هم نگاه کنید، به معنا کامل کلمه، اول تروریست جهان آمریکاست.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

ارسله بوجوب الحجج، و ظهور الفلج، و ايضاح المنهج:وي را با برهان‌هایي روشن، و پيروزي بر کفر و شرک و واضح نمودن راه راست فرستاد.

امیرالمومنین در این جمله‌های کوتاه، فلسفه بعثت پیامبر بزرگوار اسلام را بیان می‌کند که خدای متعال این پیامبر را با حجت‌ها و برهان‌هایی که لازم و واجب بود در نظر عقل و خرد انسان. ادله رسول خدا (ص) آن‌قدر روشن و دندان‌شکن بود که هیچ عقل سلیمی نمی‌توانست مقاومت کند الا عده‌ای که چشم باطنشان کور بود. مهم‌ترین دلیل رسول خدا قرآن بود که بارها درباره آن تحدی کرده است. یعنی دعوت کرده است که اگر می‌توانید بیایید و یک سوره مثل قرآن شما هم بیاورید. هیچ‌کس در طول تاریخ به این فکر نیفتاد که در مقابل قرآن چیزی درست کند و عرض اندام کند. بنابرین براهین رسول خدا بسیار مستحکم و متین و مورد قبول عقل‌ها بود. یکی از معجزات رسول خدا، پرورش دادن شخصیت‌هایی مثل امیرالمومنین (ع) است. در فضایی که بهره‌ای از علم نبود، شخصیتی مثل امیرالمومنین در مکتب پیامبر رشد پیدا کرد که دوست و دشمن، در مقابل خطبه‌های نهج‌البلاغه امیرالمومنین (ع) سر تعظیم فرو آوردند. نه دانشگاهی و نه استادی، پیامبر بود و علی، چنین شخصیتی پرورش پیدا کرد که تا به امروز هم در برابر اندیشه‌ها و خطبه‌های متین او در مسائل مختلف؛ معرفتی، سیاسی، اجتماعی و ... همگان زبان به تحسین می‌گشایند. امیرالمومنین در نامه به مالک اشتر، آن‌چنان مباحث پُرباری درباره دموکراسی و حکومت بیان کردند که حتی امروز تازه و ارزشمند است.


مقدمه: ماه شعبان ماه استغفار است و استغفار یعنی بازسازی و عذرخواهی از خدا و جبران گذشته‌هایی که به شکل دیگر رقم زده شده است.

خطبه اول: آیت الله نورمفیدی در ادامه سلسله گفتار خود از نهج البلاغه، بخشی از خطبه 185 امیرالمومنین (ع) را قرائت کرد و درباره آن سخن گفت:

الرسول الاعظم و اشهد ان محمدا عبده و رسوله الصفي، و امينه الرضي، صلي الله عليه و آله  ارسله بوجوب الحجج، و ظهور الفلج، و ايضاح المنهج:

پيامبر بزرگ ما، گواهي مي‌دهم که محمد (ص) بنده و فرستاده‌اي برگزيده و امين او است. وي را با برهانهایي روشن، و پيروزي بر کفر و شرک و واضح نمودن راه راست فرستاد.

 

شماره های تماس با مدرسه

  شماره تماس با دفتر مدرسه: 01732432460

  01732426190

 

شماره تلفن نمابر دفتر مدرسه:  01732432450

صندوق پست الکترونیکی

 info@m-alzahra.ir

آدرس مدرسه علمیه

  گرگان- بلوار شهید مفتح -خیابان حوزه2 -مدرسه علمیه الزهرا(س)